درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : محمدباقر ساجدی
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
نبرد اراده ها
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
سه شنبه 25 تیر 1392 :: نویسنده : محمدباقر ساجدی
روشنفکر آن کسی است که با اندیشه ای که میکوشد آزاد باشد ، در محیط اجتماعی باشد،زندگی می کند، روشن بین است ،آگاه است ،از مسائلی آشناست که توده ی مردم و عامه مردم به طور طبیعی از آن آگاه نیستند. روشنفکر جماعت در جایی ایستاده است که جریان هارا می بیند و میتواند آنها را بشناسد.
روشنفکر باید موجب نور در جامعه بشود،باید نفاط ابهام را بزداید، باید معلم مردم باشد ومغزهای مرده را توجیه کند.
البته فقط ابهام زدایی کردن هم نتیجه بخش نیست چراکه بهترین روشنفکران آن کسانی هستند که سخنش با عملش همراه باشد.
ولی آیا روشنفکری در ایران هم اینگونه متولد شده است ؟؟؟
اگر بخواهیم به بررسی روشنفکری در ایران بپردازیم باید به این نکته توجه داشته باشیم که واقعیت امر آنست که  روشنفکری در ایران بیمار متولد شده است .
اگر کمی در مطالعات سیاسی عمیق باشیم متوجه میشویم که اولین بار پدیده روشنفکری در ایران در دوران مشروطیت پدید آمد و اتفاقا در آن زمان هم به تعبیر مقام معظم رهبری بیمار به وجود آمد(22 اردیبهشت77)یعنی نماد های روشنفکری چه کسانی بودند؟میرزا ملکم خان بود که خودش بازهم به تعبیر مقام معظم رهبری  دلال قضیه رویتر بود(همان) یعنی اگر بخواهد میرزا ملکم خان که دلال قضیه رویتر و دلال قضیه رژی است روشنفکر باشد  پس مردم چه از آب در می آیند؟
یا مثلا میرزا فتحعلی آخوند زاده که اتفاقا از شهر خامنه هم هست قبل از انقلاب اکتبر به قفقاز میرود وشروع میکند سر سفره تزارها علیه حکومت ایران حرف زدن ولی این نوع اقدام  علیه حکومت وقت اقدام نا مطمئنی است چراکه به جای اینکه استبداد را بزند دین مردم را میزند،به جای اینکه سیاست را بزند اعتقادات مردم را میزند وبعد هم لقب روشنفکر بین طرفدارانش پیدا میکند.
اصلا چه شد در ماجرای مشروطه مجلس شورای اسلامی به مجلس شورای ملی تغییر یافت؟چرا جریان عدالتخواه اسلامی به جریان انگلیسی تغییر یافت؟
آیا دلیلش جز وجود روشنفکران غرب زده بود؟
اگر رجال سیاسی آنروز را ببینیم مشاهده میکنیم که اولین کسی که بحث مشروطه را مطرح کرد میرزا نصرالله نائینی بوداین بنده خدا دو پسر داشت به نام های حسن مشیرالدوله وحسین مؤتمن الملک که این حسین رییس مجلس زمان مدرس هم بود.بانگاه به رویکرد این دو پسر متوجه میشویم که افراد به اصطلاح آن زمان روشنفکری بودند ولی مورخان آنهارا خائن محسوب نمیکنند بلکه واژه غافل را برای آنها به کار میگیرند.
یا دربین علما سیدمحمد طباطبایی اولین فردی بود که واژه مشروطه را بکار برد وجالب اینست که اوهم دارای پسری روشنفکر بنام محمد صادق است که افکار این پسر را مورخان تایید نمیکنند.
خوب مشروطه وقتی  توسط چنین افرادی طی میشود نتیجه چه میشود؟نتیجه اینست که14 سال بعد از آغاز مشروطیت رضاخان سرکار می آید.
اصلا در جهان روشنفکر به چه کسانی میگفتند؟عده ای اولین بار در فرانسه که ملت فرانسه واروپا از قرون وسطی خارج شده بودند مذهب کلیسایی سیاه خشن خرافی را پشت سر گذاشته بودند ، مذهبی که دانشمند را میکشت مخترع را محاکمه میکرد کتاب علمی را ازمیان می برد، خب این وسط این طبیعیست که عده ای انسانهای عاقل پیدا شوند و بگویند که ما چنین مذهبی نمیخواهیم وبه کارهای جدید بپردازند.آنوقت روشنفکر مقلد ایرانی در دوره قاجار اولین بار مقوله انتلکتوئل را وارد فضای کشور کرد و اسم منور الفکر رابه آن داد.وبعدبه روشنفکر با همان خصوصیات ضد مذهبش تبدیل شد وآن را در مقابل اسلام آورد، اسلامی که منطقی ترین تفکرات و روشن ترین معارف ومحکم ترین استدلال هارا داشت.
اصلا روشنفکران غربی با ملت خود هم صدا شدند به نفع ملتهای ضعیف مثلا ژان پل سارتر فرانسوی کتاب مینویسد در دفاع از مردم کوبا وبه نفع فیدل کاسترو کار انجام میدهد که اسم کتابش هم اگر اشتباه نکنم جنگ شکر در کوبا میشود.
در ایران چه کسانی چنین روحیه ای داشتند علیه استعمار:میرزای شیرازی،میرزای آشتیانی ، سید عبدالحسین لاری و...ولی به چه کسانی اسم روشنفکری میگذاشتند:ملکم خان،تقی زاده،وبعدها فروغی و...
یعنی دقیقا در ایران برعکس جهان به طیف دیگری روشنفکر گفته میشد.البته بازهم باید دقت کرد که در روشنفکری نه مخالفت با مذهب است ونه ضدیت با تعبد.
یک انسان میتواند هم روشنفکر باشد وهم مذهبی باشد مانند شهید مطهری شهید بهشتی و...
البته در مورد دکتر شریعتی هم بحث مفصل است که در صورت قید حیات مطلبی هم در این باره خواهم نوشت

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 21 شهریور 1392 07:01 ب.ظ
سلام
وبلاگ عالی و فعالی داری!!!
خیلی خوبه.
چهارشنبه 26 تیر 1392 04:41 ب.ظ
پس با این حساب روشنفکری چندان هم بد نیست اگه با معنای اصلیش بگیم
ممنونم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic