درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : محمدباقر ساجدی
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
نبرد اراده ها
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
پنجشنبه 9 خرداد 1392 :: نویسنده : محمدباقر ساجدی
                              نبرد گفتمان ها

از وقتی وارد فضای جدی گفتمان ها شده ایم یک چیز بیشتر از همه جلب توجه می کند و آن هم سخنان ریشه ای است که نامزدها مطرح می کنندمنظورم همان سخنانی است که بر گرفته از ریشه فکری نامزد هاست.شاید بتوان نام دیگری برای آن انتخاب کرد وشاید اختلاف گفتمان ها که برای مردم بسیار مهم است نام زیبایی باشد که در آخر منجر به نبرد ورقابت حساس بین گفتمان ها میشود.
بدیهی است از طرفی جریان سکولاریست میخواهد فضای کشور را به دست بگیرد.از طرفی جریان مدرنیته اسلامی بارویکرد محافظه کارانه با چندنامزد وارد گود شده است و از طرفی هم گفتمان انقلاب اسلامی که در سال84 قدرت {خدمت} را به دست گرفت نمیخواهد دست خالی باشد و به راحتی عرصه را خالی کند به همین دلیل با کنار کشیدن نامزدهایش هم اکنون 2نفر از آن گفتمان مانده اند که احتمال آنکه یکی کنار بکشد و7 نفر در صحنه بمانند زیاد است.
واما شرحی مختصر بر رویکرد گفتمان ها بعد از انقلاب اسلامی:

گفتمان سکولاریسم:
این گفتمان که بر غرب محوری تاکید خاصی دارد و فرهنگ زندگی و نوع نگاه غرب را بسیار مفید وجامع می داند در عرصه فرهنگی که عرصه بسیار مهمی برای مردم می باشد سبک زندگی غربی را ارائه می کنند و در برنامه هایشان خبری از مدل سبک زندگی اسلامی نیست
در عرصه سیاست خارجی این جریان غرب را دشمن ما نمیدانند و میگویند غرب با شما دشمن نیست شما رابطه خود را با غرب اصلاح کنید،دشمنی ها از بین میرود.این دشمن تراشی ها توهم توطئه ایست که شما دارید.در عرصه اقتصادی هم معمولا طرفداران این گفتمان سخن از فدرالیسم اقتصادی که بر گرفته از اقتصاد سرمایه داری غرب است میکنند{لازم به توضیح است برخی نامزدها نه به عنوان طرفداری از این گفتمان بلکه ناخواسته وارد این فضا شده اند}
البته با توجه به اینکه این دیدگاه طرفداران چندانی در کشور ندارد ماهم خلاصه می کنیم و به دیدگاههای دیگر گفتمان ها می پردازیم.گفتمان مدرنیته اسلامی:
این گفتمان که کمی تعدیل یافته تر از سکولاریستهاست غرب را مطلق قبول ندارندو انتقاداتی هم به غرب دارند ولی گفتمان انقلاب اسلامی را هم در اجرا به نوعی می پیچانند و مخلوطی از سبک زندگی غربی با اسلامی درست می کنند.
در عرصه فرهنگ این گروه پیشرفت را مقدمه عدالت میدانند{سخنان یکی از نامزدها درشبکه2} و در اجرا هم سبک تبلیغات و زندگی غربی را با آمیزه ای از اسلام پیاده می کنند. شاید به وضوح بتوان این نوع نگرش و اجرا را در دورانی که متصدی سمتی بودند دید.
این گروه در عرصه های گوناگون الگوی خودرا  ترکیه و مالزی وچندکشور دیگر مطرح می کنند و به نوعی شعارشان ژاپن اسلامی است یعنی رسیدن به زندگی مدرن به هر قیمتی.این گروه در سیاست خارجی سخن از تنش زدایی میزنند و میگویند باید رابطه مان را با دیگر کشور ها تعدیل کنیم.شاید این سوال مطرح باشد که آیا ما با غرب تنش ایجاد کرده ایم که حالا تنش زدایی کنیم؟
آنها در اقتصاد هم برنامه اقتصاد مقاومتی را به نوعی نمیخواهند اجرا کنند وسخن از درمان چندروزه اقتصاد میزنند که معلوم است از کجا نشأت میگیرد و دوباره کشور را بعد از چند مدت به چه بلایی دچار خواهد کرد


گفتمان انقلاب اسلامی:
این گفتمان که برگرفته از گفتمان اسلام ناب است ومعروف به گفتمان انقلاب اسلامی یا گفتمان مقاومت است.
این گفتمان هم سکولاریست و هم مدرنیته را نفی میکند و سخن جدیدی به میان می آورد.سخن از الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت میزند،سخن از سبک زندگی اسلامی میزند،و معتقدند اسلام میتواند تمدن جدیدی را مبتنی بر فرهنگ  و معنویت وایدئولوژی اسلام بنا گذارد. امام{ره}و مقام معظم رهبری پرچمدار چنین گفتمانی هستند.
در عرصه سیاست خارجی این گفتمان براین باور است که باید با دشمنان دین جنگید ویک لحظه آنها را آرام نگذاشت چراکه اگر آنها آرام بمانند دیگر اجازه نمیدهند تو آرام باشی.این رویکرد باعث میشود تا قضیه هولوکاست مطرح شود و التهاب در غرب ایجاد کند.
در عرصه اقتصاد این گفتمان برنامه اش برپایه اقتصاد مقاومتی است وتاکید خاصی بر ظرفیت سازی واستفاده از ظرفیتهای موجود برای رسیدن به مقاومت100 درصدی در اقتصاد است.
در عرصه فرهنگ هم این گفتمان مبلغ جدی سبک زندگی اسلامی است و شاید در تیم آنها به وضوح بشود افرادی را یافت که خودشان در این چند مدت بر سبک زندگی اسلامی تبلیغات گسترده ای کرده اند.
در پایان باید گفت که مواظب باشیم تا گفتمان های دیگر سرکار نیایند چراکه در این صورت با عدول شدید گفتمان بعد از چندسال مواجه خواهیم بود

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 21 خرداد 1392 07:59 ب.ظ
راه دل ما باز بُود رو به جلیلی

در پیچ زمان کج نبود کار جلیلی

پا داد که ما ننگ حقارت نپذیریم

هر چه که امام گفت همان است جلیلی

تا وقتی که این باشد و باشی تو عمار

ما هم همه همرزم تو هستیم جلیلی

همرزمی چو شهریاری و احمدی روشن…

در سنگر عشق و جان و میهن
محمدباقر ساجدی
به به
جمعه 17 خرداد 1392 11:49 ب.ظ
مطلبت جامع وخوب بود رفیق
امیدوارم موفق بشی
سه شنبه 14 خرداد 1392 10:42 ق.ظ
سلام رفیق مطلبت عالی بود
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic